En Çok Kullanılan CAT Araçları

En Çok Kullanılan CAT Araçları

Teknolojinin gelişmesi ve hayatımızda büyük bir öneme sahip olması ile birlikte çeviri alanında da değişikliğe ve yeniliğe gidilmiştir. Teknoloji bu denli hayatımıza girmeden ve hatta bilgisayarlar icat bile edilmemişken tercüme yapabilmek için kâğıt, kalem ve sözlükleri kullanmak yeterliydi. Ancak günümüzde sözlükleri kullanan kişi sayısı yok denecek kadar az konumdadır. Tabi ki bu durumda teknolojinin gelişmesi ve teknolojik cihazların tercüme konusunda sağladığı faydalar büyük rol oynamaktadır. Tercümanlık yapan kişilerin sektörün şartlarına uyum sağlayabilmek adına teknolojik gelişmeleri takip etmeleri ve bu teknolojik gelişmelere yatırım yapmaları gerekmektedir. Bahsettiğimiz teknolojik gelişmelerin en başında ise CAT araçları gelmektedir.

CAT araçları yani Computer Assisted Translation, bilgisayar destekli çeviri anlamına gelmektedir. Tercümanlar çevirilerini daha kolay yapabilmek için çeşitli yazılımlar kullanırlar. Bunlara da CAT araçları adı verilmektedir. Peki, en çok kullanılan CAT araçları nelerdir? İşte cevapları…

  • SDL Trados
  • Wordfast
  • Memo@
  • Deja Vu
  • Across
  • SDLV
  • OmegaT
  • Idiom
  • Transit

Yukarıdaki CAT araçları tercümanlar tarafından en sık tercih edilen CAT araçlarıdır. Peki, CAT araçları nasıl kullanılır?

CAT Araçları Nasıl Kullanılır?

Tercümanlar, yaptıkları çeviri esnasında genellikle Microsoft Word programını kullanılırlar. Fakat söz konusu Microsoft Word programı dahil diğer firmaların geliştirdiği yazı araçları günümüzde tercümanlar için yeterli olamayabiliyor. Tercümanlar sıradan yazı yazma araçlarının dışında kendilerine özel bir depolama alanı oluşturabilecek, terminoloji yönetimi ve proje yönetimi gibi özellikler sunabilecek, tercümanların kendi terminoloji sözlüklerini hazırlayabilecekleri ya da hazır terminoloji sözlüklerini kullanabilecekleri çeşitli yazılımlara ihtiyaç duyarlar. Bu yazılımlara ise CAT araçlarıdır. CAT araçlarını en basit şekilde tercümanlar için özel olarak üretilen yazı yazma araçlarıdır şeklinde açıklayabilmek mümkündür. CAT araçlarını tıpkı Microsoft Word programı gibi kolay bir şekilde kullanabilmek mümkündür. CAT araçları tercümanlara yazı yazmanın ötesinde farklı deneyimler ve faydalar sunmaktadır. Peki, o deneyim ve faydalar nelerdir?

CAT Araçlarının Faydaları

CAT araçları öncelikle Word gibi klasik yazı araçlarından farklı olarak özellikle tercümanlar için geliştirilmektedir. Dolayısıyla tercümanların ihtiyaçları, istekleri ve işlerini kolaylaştıracak her türlü hizmete ve özelliğe CAT araçlarından ulaşabilmek mümkündür. CAT araçlarının en temel amacı çevirmene ait olan ya da çevirmen tarafından kullanılmakta olan terminoloji sözlüklerini kaynak metne uygulayıp tespit edilen uyuşmaları erek/hedef metne terminoloji sözlüğünden çevirerek aktarmasıdır. CAT araçlarının bu özelliği sayesinde çevirmen belirli tabir ya da ifadeleri daha önce nasıl kullandığını ve terminoloji sözlüğü sahibinin söz konusu ifadeleri nasıl kullandığını kolaylıkla görebilir. Bu sayede tercüman tutarlı ve düzenli bir çeviri metni ortaya çıkarabilir. Ayrıca CAT araçlarının proje yönetim özelliği ile çevirilerde biçim kontrolü de yapılır. Böylelikle internet üzerinden çevrimiçi çeviri yapabilme özelliği sunarak tercümanların online tercümede aktif olmalarını sağlar.

Anında Tercüme Fiyat Teklifi Alın!

Pierid Tercüme Bürosu’nun sunduğu sektörde bulunması güç kalite düzeyi Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce olmak üzere tüm Türkiye’deki bireysel ve kurumsal müşterilerimiz için geçerlidir.

İlgili Terimler:

Adana Noter Onaylı Tercüme, Adıyaman Noter Onaylı Tercüme, Afyon Noter Onaylı Tercüme, Ağrı Noter Onaylı Tercüme, Amasya Noter Onaylı Tercüme, Ankara Noter Onaylı Tercüme, Antalya Noter Onaylı Tercüme, Artvin Noter Onaylı Tercüme, Aydın Noter Onaylı Tercüme, Balıkesir Noter Onaylı Tercüme, Bilecik Noter Onaylı Tercüme, Bingöl Noter Onaylı Tercüme, Bitlis Noter Onaylı Tercüme, Bolu Noter Onaylı Tercüme, Burdur Noter Onaylı Tercüme, Bursa Noter Onaylı Tercüme, Çanakkale Noter Onaylı Tercüme, Çankırı Noter Onaylı Tercüme, Çorum Noter Onaylı Tercüme, Denizli Noter Onaylı Tercüme, Diyarbakır Noter Onaylı Tercüme, Edirne Noter Onaylı Tercüme, Elazığ Noter Onaylı Tercüme, Erzincan Noter Onaylı Tercüme, Erzurum Noter Onaylı Tercüme, Eskişehir Noter Onaylı Tercüme, Gaziantep Noter Onaylı Tercüme, Giresun Noter Onaylı Tercüme, Gümüşhane Noter Onaylı Tercüme, Hakkari Noter Onaylı Tercüme, Hatay Noter Onaylı Tercüme, Isparta Noter Onaylı Tercüme, Mersin Noter Onaylı Tercüme, İstanbul Noter Onaylı Tercüme, İzmir Noter Onaylı Tercüme, Kars Noter Onaylı Tercüme, Kastamonu Noter Onaylı Tercüme, Kayseri Noter Onaylı Tercüme, Kırklareli Noter Onaylı Tercüme, Kırşehir Noter Onaylı Tercüme, Kocaeli Noter Onaylı Tercüme, Konya Noter Onaylı Tercüme, Kütahya Noter Onaylı Tercüme, Malatya Noter Onaylı Tercüme, Manisa Noter Onaylı Tercüme, Kahramanmaraş Noter Onaylı Tercüme, Mardin Noter Onaylı Tercüme, Muğla Noter Onaylı Tercüme, Muş Noter Onaylı Tercüme, Nevşehir Noter Onaylı Tercüme, Niğde Noter Onaylı Tercüme, Ordu Noter Onaylı Tercüme, Rize Noter Onaylı Tercüme, Sakarya Noter Onaylı Tercüme, Samsun Noter Onaylı Tercüme, Siirt Noter Onaylı Tercüme, Sinop Noter Onaylı Tercüme, Sivas Noter Onaylı Tercüme, Tekirdağ Noter Onaylı Tercüme, Tokat Noter Onaylı Tercüme, Trabzon Noter Onaylı Tercüme, Tunceli Noter Onaylı Tercüme, Şanlıurfa Noter Onaylı Tercüme, Uşak Noter Onaylı Tercüme, Van Noter Onaylı Tercüme, Yozgat Noter Onaylı Tercüme, Zonguldak Noter Onaylı Tercüme, Aksaray Noter Onaylı Tercüme, Bayburt Noter Onaylı Tercüme, Karaman Noter Onaylı Tercüme, Kırıkkale Noter Onaylı Tercüme, Batman Noter Onaylı Tercüme, Şırnak Noter Onaylı Tercüme, Bartın Noter Onaylı Tercüme, Ardahan Noter Onaylı Tercüme, Iğdır Noter Onaylı Tercüme, Yalova Noter Onaylı Tercüme, Karabük Noter Onaylı Tercüme, Kilis Noter Onaylı Tercüme, Osmaniye Noter Onaylı Tercüme, Düzce Noter Onaylı Tercüme