Tercümede Kalite Kontrol

Tercümede Kalite Kontrol

Tercümede kalite kontrol tercümenin en can alıcı aşamalarından bir tanesidir. Tercüme; bir metnin kaynak dil ile hedef dil arasında çevirisinin yapılmasını ifade eden işlemdir. Tercüme bürolarının temel hizmet alanını oluşturan tercümede yazılı tercüme diğer türlere göre çok daha önemli ve ciddidir. Bu önemin ortaya çıkmasında yapılacak hatanın geri dönülemez sonuçlara neden olması rol oynar.

Genellikle yeminli tercüme veya noter onaylı tercüme şeklinde talep edilen yazılı tercüme çeşidi insanların sıklıkla tercih ettiği bir hizmettir. Ancak işinde uzmanlaşmamış veya işini yeterince ciddiye almayan çevirmenlik büroları önemli bilgiler içeren belgeler üzerinde tahrifata neden olabilir. Bireyler için pek çok problemi doğuran bu durum aynı zamanda tercümede kalite kontrol konusunu da gündeme getirir. Peki, tercümede kalite kontrol nasıl yapılır?

Tercümede Kalite Kontrol Nasıl Yapılır?

Tercümede kalite kontrol veya proofreading genellikle tercümenin son halkasını ifade eder. Öncelikle yeminli tercümanlar tarafından çevirisi yapılan belge ve diğer metinler proofreading denen son okuma işlemine tabi tutulur. Burada gerek gramer gerekse de sözcüklerin doğru kullanımı kontrol edilir. Metin ve çeviri karşılaştırılarak hatalar üzerinde durulur.

Tercümede kalite kontrol işlemi demek olan proofreading işleminin temel amacı gözden kaçan nüansları yakalamak ve bireylerin problemlerle karşılaşmaksızın hizmet almasını sağlamaktır. Tercümanlık bürolarının çoğu proofreading yaptığını iddia etse de karşılaşılan hatalar durumun gerçeği yansıtmadığını gözler önüne serer. Bu durumun ortaya çıkmasında çeşitli etkenlerin rol oynadığı söylenebilir.

Tercüme bürolarının neden kalite kontrol konusunda yetersiz kaldıkları değerlendirildiğinde şu sonuçlara varılabilir;

  • Özensiz bir kalite kontrol işlemi ile kısa sürede daha fazla iş tamamlanması amaçlanmış olabilir,
  • Tercüme bürosunun kalite kontrol işlemini hakkıyla yerine getirecek bir tercüman istihdam etmesi için ekonomik gücü yetmiyor olabilir,
  • Çevirmenlik bürosu işini ciddiye almadan yapıyor olabilir.

Yukarıda sayılan nedenlerin hepsi proofreading işleminin yapılmayışına bir neden olarak kabul edilebilir.

Tercümede Kalite Kontrolün Faydaları

Pierid Tercüme olarak tercüme işleminin her aşamasına önem ve değer veriyoruz. Bu anlamda tercümenin anahtarı rolünü oynayan kalite ve kontrol gibi işlemleri yetenekli ve deneyimli tercümanlarımız aracılığı ile gerçekleştiriyoruz. Herhangi bir sorun ile karşılaşmadan teslim ettiğimiz tercümelerde kullandığımız kalite kontrol işlemi ile şu faydaları sağlıyoruz;

  • Ciddi belgelerinizin üzerinde meydana gelebilecek tahrifat ve yanlışlıkların önüne geçmenizi sağlıyoruz,
  • Belgelerde meydana gelecek yanlışlıklardan ötürü zaman kaybetmenizi engelliyoruz,
  • Aynı metni birden fazla kez tercüme ettirmemenizi sağlayarak bütçenizi koruma altına alıyoruz.

Siz de tercümede kalite kontrol işleminin önemini bilen bireyler olarak Pierid Tercüme’yi tercih edebilir ve avantajları kapabilirsiniz. Üstelik tercümede proofreading konusunda sağladığımız avantajlarında yanı sıra pek çok alanda sunduğumuz ekstra hizmetlerle Türkiye’nin en iyi tercüme hizmetini sağlıyoruz. Uygun fiyata kaliteli hizmet almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Anında Tercüme Fiyat Teklifi Alın!

Pierid Tercüme Bürosu’nun sunduğu sektörde bulunması güç kalite düzeyi Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce olmak üzere tüm Türkiye’deki bireysel ve kurumsal müşterilerimiz için geçerlidir.

İlgili Terimler:

Adana Noter Onaylı Tercüme, Adıyaman Noter Onaylı Tercüme, Afyon Noter Onaylı Tercüme, Ağrı Noter Onaylı Tercüme, Amasya Noter Onaylı Tercüme, Ankara Noter Onaylı Tercüme, Antalya Noter Onaylı Tercüme, Artvin Noter Onaylı Tercüme, Aydın Noter Onaylı Tercüme, Balıkesir Noter Onaylı Tercüme, Bilecik Noter Onaylı Tercüme, Bingöl Noter Onaylı Tercüme, Bitlis Noter Onaylı Tercüme, Bolu Noter Onaylı Tercüme, Burdur Noter Onaylı Tercüme, Bursa Noter Onaylı Tercüme, Çanakkale Noter Onaylı Tercüme, Çankırı Noter Onaylı Tercüme, Çorum Noter Onaylı Tercüme, Denizli Noter Onaylı Tercüme, Diyarbakır Noter Onaylı Tercüme, Edirne Noter Onaylı Tercüme, Elazığ Noter Onaylı Tercüme, Erzincan Noter Onaylı Tercüme, Erzurum Noter Onaylı Tercüme, Eskişehir Noter Onaylı Tercüme, Gaziantep Noter Onaylı Tercüme, Giresun Noter Onaylı Tercüme, Gümüşhane Noter Onaylı Tercüme, Hakkari Noter Onaylı Tercüme, Hatay Noter Onaylı Tercüme, Isparta Noter Onaylı Tercüme, Mersin Noter Onaylı Tercüme, İstanbul Noter Onaylı Tercüme, İzmir Noter Onaylı Tercüme, Kars Noter Onaylı Tercüme, Kastamonu Noter Onaylı Tercüme, Kayseri Noter Onaylı Tercüme, Kırklareli Noter Onaylı Tercüme, Kırşehir Noter Onaylı Tercüme, Kocaeli Noter Onaylı Tercüme, Konya Noter Onaylı Tercüme, Kütahya Noter Onaylı Tercüme, Malatya Noter Onaylı Tercüme, Manisa Noter Onaylı Tercüme, Kahramanmaraş Noter Onaylı Tercüme, Mardin Noter Onaylı Tercüme, Muğla Noter Onaylı Tercüme, Muş Noter Onaylı Tercüme, Nevşehir Noter Onaylı Tercüme, Niğde Noter Onaylı Tercüme, Ordu Noter Onaylı Tercüme, Rize Noter Onaylı Tercüme, Sakarya Noter Onaylı Tercüme, Samsun Noter Onaylı Tercüme, Siirt Noter Onaylı Tercüme, Sinop Noter Onaylı Tercüme, Sivas Noter Onaylı Tercüme, Tekirdağ Noter Onaylı Tercüme, Tokat Noter Onaylı Tercüme, Trabzon Noter Onaylı Tercüme, Tunceli Noter Onaylı Tercüme, Şanlıurfa Noter Onaylı Tercüme, Uşak Noter Onaylı Tercüme, Van Noter Onaylı Tercüme, Yozgat Noter Onaylı Tercüme, Zonguldak Noter Onaylı Tercüme, Aksaray Noter Onaylı Tercüme, Bayburt Noter Onaylı Tercüme, Karaman Noter Onaylı Tercüme, Kırıkkale Noter Onaylı Tercüme, Batman Noter Onaylı Tercüme, Şırnak Noter Onaylı Tercüme, Bartın Noter Onaylı Tercüme, Ardahan Noter Onaylı Tercüme, Iğdır Noter Onaylı Tercüme, Yalova Noter Onaylı Tercüme, Karabük Noter Onaylı Tercüme, Kilis Noter Onaylı Tercüme, Osmaniye Noter Onaylı Tercüme, Düzce Noter Onaylı Tercüme