Başarılı Bir Çevirmenlerin 5 Temel Özelliği

Başarılı Bir Çevirmenlerin 5 Temel Özelliği

Çeviri veya tercüme sektöründe rekabetin çok ciddi düzeylerde olması başarılı bir çevirmen olma arzusunu daha da arttırır. İster bir freelance çevirmen ister bir tercüme bürosu personeli olun bazı ön plana çıkan özelliklere sahip olmanız sizi başarılı kılar. Bu, başarın yanında elbette ekonomik refahı yakalamanıza da yardımcı olur. Peki, başarılı bir çevirmeni diğerlerinden farklı kılan 5 özellik nedir? Buyurun hep beraber inceleyelim!

Profesyonel İmaj

Tercüme sektörü kurumsallığa ve profesyonelliğe oldukça önem veren bir alandır. İş birliği yapılacak kişi ve kurumlar profesyonel imaja sahip tercümanlarla çalışmaktan keyif alır. Peki, profesyonel imajı nasıl elde edebilirsiniz?

Profesyonel bir çevirmenin özenle hazırlanmış kaliteli bir web sayfası olması gerekir. Web sayfasında hem sunulan hizmetler hem de referanslar verilerek potansiyel müşterilerin size olan bakışında olumlu bir değişime katkı sağlanmalıdır. Profesyonelleşmenin bir diğer detayı fiyat politikasıdır. Her müşteriye farklı fiyat vermekten ziyade belirli bir fiyat çizelgesine sahip olmak işinizi daha da ciddiye aldığınızı kanıtlar nitelikte olacaktır. Son ve belki de en önemli detaylar iletişim ve dış görüntüdür. Müşterilerinizin taleplerine kısa sürede cevap vermeye çalışmalı ve dış görüntünüzle tercüman profilini zirveye taşımalısınız.

Hataların Arkasında Durmak

Tercüme işlemlerinde bir tercümanın en son isteyeceği şey hata yapmaktır. Ancak tercümanların makine olmadığı ve hata yapabileceği dikkate alındığında hata yapmanız olağan dışı bir durum değildir. Karşılaşacağınız hatalarla ilgili müşterilerinizi doğru ve hızlı bir şekilde bilgilendirmeniz çoğu zaman hataların göz ardı edilmesine dahi yardımcı olur. Burada erdemli davranmak sizi müşterinizin gözünde yüceltecektir.

Müşteri Taleplerine Önem Verin

Müşterilerinizin talepleri sizin için en değerli detaylardır. Bu nedenle sizin için anlamlı olmasa dahi müşteri taleplerini yerine getirmeye çalışmalısınız. Müşteri talepleri konusunda gözden kaçıracağınız herhangi bir detayın müşteriyi kaybetmek anlamına geleceğini unutmamalısınız. Müşteri taleplerini asla sorgulamayın!

Özverili Olun

Müşteri, velinimettir. Bu cümleyi hayat felsefeniz olarak belirlemeli ve müşterilerinize değer vermelisiniz. Size mantıksız gelse de müşterilerin isteklerini karşılamak en büyük göreviniz olur. Agresif olmaktan ziyade ılımlı ve karşı tarafı haklı gören bir tavırla yaklaşmanız size sadece müşteri ilişkilerinde başarı değil ekonomik anlamda da kazanç getirecektir. Çünkü müşteriler taleplerini karşılayan ve çözüm üreten tercümanlara bayılırlar.

Sorunları Kendiniz Çözmeye Çalışın

Tercüme ve çevirmenlik konusunda çok yetenekli olsanız dahi bilgisayar ve bilgisayar programları konusunda uzmanlaşmanız gerekir. Bu noktada karşılaşacağınız sorunları müşterilerinize yansıtmadan kendi başınıza çözmeye çalışmalısınız. Müşterinize bir sorun yaşadığınızı aksettirmeniz kötü bir imaj çizeceği gibi kendiniz de büyük zaman kaybı yaşayabilirsiniz.

5 temel özelliği bir araya getirdiğinizde en çok tercih edilen tercüman olacağınızı göreceksiniz. Ancak en çok tercih edilen tercüman olduğunuzda yoğunluktan da söylenmeye başlayabilirsiniz.

Anında Tercüme Fiyat Teklifi Alın!