Turistik Çeviriler Yapmak Neden Zor?

Turistik Çeviriler Yapmak Neden Zor?

Koronavirüs hayatımızı çepeçevre sarsa da virüsten kurtulduğumuzda ilk yapacağımız şey güzel bir tatil planlaması olur. Ama tatili planlarken karşılaşılacak internet sayfalarındaki kötü çeviri veya hatalı çeviriler bizi planlama konusunda bir kez daha düşündürür.

Tercümanlar açısından turistik çeviriler gerçekleştirmek dünyanın en keyifli işleri arasında sayılabilir. Ancak bu eğlenceli iş bazen zor ve çetrefil bir hal de alabilmektedir. Genellikle turizm şirketleri tarafından talep edilen ve zaman zaman zorluklara neden olan turistik tercümelerin neden zor olduğunu sıralamadan önce turistik tercümenin önemini vurgulamak doğru olacaktır.

Yabancıların Türkiye’de tatil için seçecekleri tur şirketleri sayfalarını İngilizce olarak hazırlar. Ancak web sayfasında kullanılan kötü çevir tatil severleri birtakım çekincelere iter. Bu konuyla ilgili yapılan pek çok araştırmada web sayfası kötü çevrilmiş bir tur şirketinin yabancı turistler tarafından tercih edilme oranı %17’ler civarındadır. Bunun yanı sıra Google Translate gibi çeviri araçları ile çevrilen turistik bilgilerin SEO uyumlu olmaması tur şirketleri için bir zorluk teşkil eder.

Yukarıda önemini detaylı bir şekilde açıkladığımız turistik çevirilerin neden zorlaştığını açıklamak gerekirse aşağıdaki detaylara değinmek gerekir.

Kültürel Kullanımlar

Turistik yazılarda hem gezilecek yerler hem de kültürel alışkanlıklar açıklanırken bazen yerel dildeki kelimeler ile karşılaşılabilmektedir. Sadece o dilde karşılığı olan bu kelimelerin yanlış çevrilmesi büyük problemler teşkil eder. Deneyimli tercümanların bu konuda bir not ile durumu açıkladığı görülür. Ancak deneyim sahibi olmayan tercümanların burada hata yapması ve işi batırması yaygın bir durumdur.

Mekânı Görmeden Çeviri Yapmak

Hiç görmediğiniz ve heyecanını yaşamadığınız bir mekan ile alakalı ana dilinizde bile cümle kurmakta zorlanabilirsiniz. Üstelik bunu çeviri sırasında gerçekleştirmek tercümanların karşılaştıkları zorlukların en önemlilerinden bir tanesidir. Adeta bir işkenceye dönüşen bu durumu ortadan kaldırabilmek adına yapmanız gereken en doğru şey internet kaynaklarından ve kitaplardan faydalanmak olacaktır. Ancak, dikkat etmeniz gereken husus şudur ki faydalanmayı düşündüğünüz kaynakların güvenilir olması önemlidir.

İstenen Duyguyu Karşı Tarafa Verememek

Çeviri talep eden kurumun kullanmak istediği üslup bazen tercüman için çok zorlayıcı olabilir. Kimi tur şirketleri çok sade ve kurumsal bir dille tercüme isterken kimi tur şirketleri de abartılı ve samimi bir dil kullanmanızı talep edebilir. Uyumu yakalamak ve size gelen talebi layığı ile karşılamak için yapabileceğinizin iyisini yapmalısınız. Çünkü bu zorluk işi ve müşteriyi kaybetmenize dahi neden olabilir.

Detaylı bir şekilde açıkladığımız çeviri zorluklarının farkında bir çevirmen olarak hata payını olabildiğince aşağılara çekmelisiniz. Bu noktada özellikle alanında uzmanlaşmış çevirmen arkadaşlarınızdan yardım almayı ihmal etmemelisiniz.

Anında Tercüme Fiyat Teklifi Alın!

Pierid Tercüme Bürosu’nun sunduğu sektörde bulunması güç kalite düzeyi Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce olmak üzere tüm Türkiye’deki bireysel ve kurumsal müşterilerimiz için geçerlidir.

İlgili Terimler:

Adana Noter Onaylı Tercüme, Adıyaman Noter Onaylı Tercüme, Afyon Noter Onaylı Tercüme, Ağrı Noter Onaylı Tercüme, Amasya Noter Onaylı Tercüme, Ankara Noter Onaylı Tercüme, Antalya Noter Onaylı Tercüme, Artvin Noter Onaylı Tercüme, Aydın Noter Onaylı Tercüme, Balıkesir Noter Onaylı Tercüme, Bilecik Noter Onaylı Tercüme, Bingöl Noter Onaylı Tercüme, Bitlis Noter Onaylı Tercüme, Bolu Noter Onaylı Tercüme, Burdur Noter Onaylı Tercüme, Bursa Noter Onaylı Tercüme, Çanakkale Noter Onaylı Tercüme, Çankırı Noter Onaylı Tercüme, Çorum Noter Onaylı Tercüme, Denizli Noter Onaylı Tercüme, Diyarbakır Noter Onaylı Tercüme, Edirne Noter Onaylı Tercüme, Elazığ Noter Onaylı Tercüme, Erzincan Noter Onaylı Tercüme, Erzurum Noter Onaylı Tercüme, Eskişehir Noter Onaylı Tercüme, Gaziantep Noter Onaylı Tercüme, Giresun Noter Onaylı Tercüme, Gümüşhane Noter Onaylı Tercüme, Hakkari Noter Onaylı Tercüme, Hatay Noter Onaylı Tercüme, Isparta Noter Onaylı Tercüme, Mersin Noter Onaylı Tercüme, İstanbul Noter Onaylı Tercüme, İzmir Noter Onaylı Tercüme, Kars Noter Onaylı Tercüme, Kastamonu Noter Onaylı Tercüme, Kayseri Noter Onaylı Tercüme, Kırklareli Noter Onaylı Tercüme, Kırşehir Noter Onaylı Tercüme, Kocaeli Noter Onaylı Tercüme, Konya Noter Onaylı Tercüme, Kütahya Noter Onaylı Tercüme, Malatya Noter Onaylı Tercüme, Manisa Noter Onaylı Tercüme, Kahramanmaraş Noter Onaylı Tercüme, Mardin Noter Onaylı Tercüme, Muğla Noter Onaylı Tercüme, Muş Noter Onaylı Tercüme, Nevşehir Noter Onaylı Tercüme, Niğde Noter Onaylı Tercüme, Ordu Noter Onaylı Tercüme, Rize Noter Onaylı Tercüme, Sakarya Noter Onaylı Tercüme, Samsun Noter Onaylı Tercüme, Siirt Noter Onaylı Tercüme, Sinop Noter Onaylı Tercüme, Sivas Noter Onaylı Tercüme, Tekirdağ Noter Onaylı Tercüme, Tokat Noter Onaylı Tercüme, Trabzon Noter Onaylı Tercüme, Tunceli Noter Onaylı Tercüme, Şanlıurfa Noter Onaylı Tercüme, Uşak Noter Onaylı Tercüme, Van Noter Onaylı Tercüme, Yozgat Noter Onaylı Tercüme, Zonguldak Noter Onaylı Tercüme, Aksaray Noter Onaylı Tercüme, Bayburt Noter Onaylı Tercüme, Karaman Noter Onaylı Tercüme, Kırıkkale Noter Onaylı Tercüme, Batman Noter Onaylı Tercüme, Şırnak Noter Onaylı Tercüme, Bartın Noter Onaylı Tercüme, Ardahan Noter Onaylı Tercüme, Iğdır Noter Onaylı Tercüme, Yalova Noter Onaylı Tercüme, Karabük Noter Onaylı Tercüme, Kilis Noter Onaylı Tercüme, Osmaniye Noter Onaylı Tercüme, Düzce Noter Onaylı Tercüme