Tıp Çevirisinde Yanlış Temellendirme

Tıp Çevirisinde Yanlış Temellendirme

Henüz yeni mezun olduğumda karşıma çıkan ilk metin türü, bir tıp teziydi. Başta terminoloji nedeniyle çok zorlanacağımı düşündüm. Aksine, ortada terminoloji zorluklarına dair tek bir iz bile yoktu. Neden böyle biliyor musunuz?

Tıp konusunda ileri düzey bilgiye sahip olan doktorlarımız, kendi alanlarıyla ilgili kitapları ülkemize kazandırmak istemişler ve bunun için de alanlarında öncülük eden kitapları Türkçe’ye çevirmişler; çevirmen eğitimine sahip olmadıkları için de tıp terimlerini okunuşlarıyla Türkçe’ye aktarmayı kabul edilebilir bir çözüm olarak seçmişler. Ben de gördüğüm tıp terimlerini sesli okuyarak, okunduğu gibi yazarak çevirdim elimdeki metni ve inanır mısınız, kontrol ettiğimde hiçbir terminoloji sıkıntısı çıkmadığını gördüm.

Peki sorun nedir? Sorun şu, benim işim kolaylaştı bir çevirmen olarak; doktorlar da kendi aralarında terminolojiyi günlük hayatlarında kullandıkları için hemen alışıverdiler ama, peki ya yabancı dil bilmeyen halka ne oldu? Siz de benim gibi hastaneye gittiğiniz zaman, doktora soru sorduğunda aldığı cevapın içinde kaybolan milletin efendisi çiftçilerin, kulakları zor duyan emeklilerimizin halini görmüyor musunuz? Ben İngilizce biliyorum, tıp metinlerini de çeviriyorum; o yüzden doktora gittiğimde söylenen her şeyi anlayabiliyorum. Peki ya onlar? Onlara yazık değil mi?

Değerli doktorlarımızın çok temiz niyetlerle çıktığı bu çeviri yolu ülkemize, özellikle doktorlarımıza, çok şey kazandırdı; ama zararları da oldu, bunu siz de biliyorsunuz ama ben yine de bir hatırlatıcı olarak bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum.

Gerek tıp olsun gerek hukuk; sevgili profesörler, değerli çalışanlar; lütfen çeviri işini profesyonellere bırakın. Dilimize zarar verdiğinizin farkında olun!

Anında Tercüme Fiyat Teklifi Alın!

Pierid Tercüme Bürosu’nun sunduğu sektörde bulunması güç kalite düzeyi Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce olmak üzere tüm Türkiye’deki bireysel ve kurumsal müşterilerimiz için geçerlidir.

İlgili Terimler:

Adana Noter Onaylı Tercüme, Adıyaman Noter Onaylı Tercüme, Afyon Noter Onaylı Tercüme, Ağrı Noter Onaylı Tercüme, Amasya Noter Onaylı Tercüme, Ankara Noter Onaylı Tercüme, Antalya Noter Onaylı Tercüme, Artvin Noter Onaylı Tercüme, Aydın Noter Onaylı Tercüme, Balıkesir Noter Onaylı Tercüme, Bilecik Noter Onaylı Tercüme, Bingöl Noter Onaylı Tercüme, Bitlis Noter Onaylı Tercüme, Bolu Noter Onaylı Tercüme, Burdur Noter Onaylı Tercüme, Bursa Noter Onaylı Tercüme, Çanakkale Noter Onaylı Tercüme, Çankırı Noter Onaylı Tercüme, Çorum Noter Onaylı Tercüme, Denizli Noter Onaylı Tercüme, Diyarbakır Noter Onaylı Tercüme, Edirne Noter Onaylı Tercüme, Elazığ Noter Onaylı Tercüme, Erzincan Noter Onaylı Tercüme, Erzurum Noter Onaylı Tercüme, Eskişehir Noter Onaylı Tercüme, Gaziantep Noter Onaylı Tercüme, Giresun Noter Onaylı Tercüme, Gümüşhane Noter Onaylı Tercüme, Hakkari Noter Onaylı Tercüme, Hatay Noter Onaylı Tercüme, Isparta Noter Onaylı Tercüme, Mersin Noter Onaylı Tercüme, İstanbul Noter Onaylı Tercüme, İzmir Noter Onaylı Tercüme, Kars Noter Onaylı Tercüme, Kastamonu Noter Onaylı Tercüme, Kayseri Noter Onaylı Tercüme, Kırklareli Noter Onaylı Tercüme, Kırşehir Noter Onaylı Tercüme, Kocaeli Noter Onaylı Tercüme, Konya Noter Onaylı Tercüme, Kütahya Noter Onaylı Tercüme, Malatya Noter Onaylı Tercüme, Manisa Noter Onaylı Tercüme, Kahramanmaraş Noter Onaylı Tercüme, Mardin Noter Onaylı Tercüme, Muğla Noter Onaylı Tercüme, Muş Noter Onaylı Tercüme, Nevşehir Noter Onaylı Tercüme, Niğde Noter Onaylı Tercüme, Ordu Noter Onaylı Tercüme, Rize Noter Onaylı Tercüme, Sakarya Noter Onaylı Tercüme, Samsun Noter Onaylı Tercüme, Siirt Noter Onaylı Tercüme, Sinop Noter Onaylı Tercüme, Sivas Noter Onaylı Tercüme, Tekirdağ Noter Onaylı Tercüme, Tokat Noter Onaylı Tercüme, Trabzon Noter Onaylı Tercüme, Tunceli Noter Onaylı Tercüme, Şanlıurfa Noter Onaylı Tercüme, Uşak Noter Onaylı Tercüme, Van Noter Onaylı Tercüme, Yozgat Noter Onaylı Tercüme, Zonguldak Noter Onaylı Tercüme, Aksaray Noter Onaylı Tercüme, Bayburt Noter Onaylı Tercüme, Karaman Noter Onaylı Tercüme, Kırıkkale Noter Onaylı Tercüme, Batman Noter Onaylı Tercüme, Şırnak Noter Onaylı Tercüme, Bartın Noter Onaylı Tercüme, Ardahan Noter Onaylı Tercüme, Iğdır Noter Onaylı Tercüme, Yalova Noter Onaylı Tercüme, Karabük Noter Onaylı Tercüme, Kilis Noter Onaylı Tercüme, Osmaniye Noter Onaylı Tercüme, Düzce Noter Onaylı Tercüme