Sanatsal ve Edebi Tercüme

Sanatsal ve Edebi Çeviri

Sanatsal ve edebi çeviri, sanat edebiyat alanında yazılan metinlerin tercümesinin gerçekleştirildiği bir hizmettir. Tercümanlık bürolarının ve tercümanların sanat ve edebiyat alanında tercüme yapabilmeleri için sanat dünyasını ve edebiyatı takip ediyor olması gerekmektedir. Çünkü kitap okumayı sevmeyen ya da romanlar ile hiç arası olmayan bir tercümanın bu metinleri doğru tercüme edebilmesi beklenmemelidir. Çünkü sanatsal ve edebi çeviri diğer çeviri türlerine göre daha farklı ve uzun soluklu çevirilerdir. Genellikle roman ya da şiir kitabı gibi uzun metinlerin tercüme edilmesi bu metinleri okumaktan hoşlanmayan tercümanlar için oldukça zorlu bir süreç olacaktır. Ayrıca bu zorlu süreç tercümanların metinleri hatalı çevirmesine neden olabilmektedir. peki, sanatsal ve edebi tercümenin türleri nelerdir?

Sanatsal ve Edebi Tercüme Türleri

Roman: Günümüzde yabancı dillerde yazılan romanların pek çoğu Türkçeye çevrilerek kitaplaştırılmaya başlanmıştır. Fantastik, korku, aşk gibi türlerdeki pek çok roman dünyanın hemen hemen her ülkesinde yayınlanıyor. Bu nedenle roman çevirileri sanatsal ve edebi tercümeler arasında en sık tercih edilen türdür.

Öykü: Öykü genellikle çocuklara hitap eden bir edebi türdür. Tıpkı roman gibi dünyaca ünlü öykülerde farklı dillere çevrilmektedir. Ancak öykülerin hedef kitlesi çocukları olduğu için dilinin daha sadeleştirilerek tercüme edilmesi gerekmektedir.

Şiir: Şiir tercümesi en zor gerçekleştirilen edebi türlerden bir tanesidir. Çünkü şiirler kendi dillerinde var olan kafiyelerden ve özel üsluplar ile oluşturulmuşlardır. Bu nedenle şiirlerin tercümesinde aynı duygunun uyandırılabilmesi için uyak düzeninin doğru bir şekilde aktarılması gerekmektedir.

Tiyatro: Romanlardan sonra en sık tercümesi yapılan edebi tür tiyatrolardır. Tiyatro metinleri oynanmak ve sergilenmek için yazılan metinlerdir. Bu nedenle tiyatro metinlerinin çevirisi yapılırken bu metnin kültürü göz önüne alınarak yapılmalıdır.

Bunların dışında senaryo, sergi tanıtım yazıları, süreli yayın çevirisi, fıkra, sohbet, eleştiri, gezi yazısı, kitap, dergi ve teolojik metinler de sanatsal ve edebi tercüme hizmeti altında tercüme edilmektedir.

Sanatsal ve Edebi Tercüme Hizmetimiz

Pierid Translation olarak yukarıda bahsettiğimiz sanatsal ve edebi tercüme türleri ile ilgili en kaliteli tercüme hizmetini sizlere vermekteyiz. Eğer siz de sanatsal ve edebi tercüme alanında tercüme hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Anında Tercüme Fiyat Teklifi Alın!

Pierid Tercüme Bürosu’nun sunduğu sektörde bulunması güç kalite düzeyi Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce olmak üzere tüm Türkiye’deki bireysel ve kurumsal müşterilerimiz için geçerlidir.

İlgili Terimler:

Adana Noter Onaylı Tercüme, Adıyaman Noter Onaylı Tercüme, Afyon Noter Onaylı Tercüme, Ağrı Noter Onaylı Tercüme, Amasya Noter Onaylı Tercüme, Ankara Noter Onaylı Tercüme, Antalya Noter Onaylı Tercüme, Artvin Noter Onaylı Tercüme, Aydın Noter Onaylı Tercüme, Balıkesir Noter Onaylı Tercüme, Bilecik Noter Onaylı Tercüme, Bingöl Noter Onaylı Tercüme, Bitlis Noter Onaylı Tercüme, Bolu Noter Onaylı Tercüme, Burdur Noter Onaylı Tercüme, Bursa Noter Onaylı Tercüme, Çanakkale Noter Onaylı Tercüme, Çankırı Noter Onaylı Tercüme, Çorum Noter Onaylı Tercüme, Denizli Noter Onaylı Tercüme, Diyarbakır Noter Onaylı Tercüme, Edirne Noter Onaylı Tercüme, Elazığ Noter Onaylı Tercüme, Erzincan Noter Onaylı Tercüme, Erzurum Noter Onaylı Tercüme, Eskişehir Noter Onaylı Tercüme, Gaziantep Noter Onaylı Tercüme, Giresun Noter Onaylı Tercüme, Gümüşhane Noter Onaylı Tercüme, Hakkari Noter Onaylı Tercüme, Hatay Noter Onaylı Tercüme, Isparta Noter Onaylı Tercüme, Mersin Noter Onaylı Tercüme, İstanbul Noter Onaylı Tercüme, İzmir Noter Onaylı Tercüme, Kars Noter Onaylı Tercüme, Kastamonu Noter Onaylı Tercüme, Kayseri Noter Onaylı Tercüme, Kırklareli Noter Onaylı Tercüme, Kırşehir Noter Onaylı Tercüme, Kocaeli Noter Onaylı Tercüme, Konya Noter Onaylı Tercüme, Kütahya Noter Onaylı Tercüme, Malatya Noter Onaylı Tercüme, Manisa Noter Onaylı Tercüme, Kahramanmaraş Noter Onaylı Tercüme, Mardin Noter Onaylı Tercüme, Muğla Noter Onaylı Tercüme, Muş Noter Onaylı Tercüme, Nevşehir Noter Onaylı Tercüme, Niğde Noter Onaylı Tercüme, Ordu Noter Onaylı Tercüme, Rize Noter Onaylı Tercüme, Sakarya Noter Onaylı Tercüme, Samsun Noter Onaylı Tercüme, Siirt Noter Onaylı Tercüme, Sinop Noter Onaylı Tercüme, Sivas Noter Onaylı Tercüme, Tekirdağ Noter Onaylı Tercüme, Tokat Noter Onaylı Tercüme, Trabzon Noter Onaylı Tercüme, Tunceli Noter Onaylı Tercüme, Şanlıurfa Noter Onaylı Tercüme, Uşak Noter Onaylı Tercüme, Van Noter Onaylı Tercüme, Yozgat Noter Onaylı Tercüme, Zonguldak Noter Onaylı Tercüme, Aksaray Noter Onaylı Tercüme, Bayburt Noter Onaylı Tercüme, Karaman Noter Onaylı Tercüme, Kırıkkale Noter Onaylı Tercüme, Batman Noter Onaylı Tercüme, Şırnak Noter Onaylı Tercüme, Bartın Noter Onaylı Tercüme, Ardahan Noter Onaylı Tercüme, Iğdır Noter Onaylı Tercüme, Yalova Noter Onaylı Tercüme, Karabük Noter Onaylı Tercüme, Kilis Noter Onaylı Tercüme, Osmaniye Noter Onaylı Tercüme, Düzce Noter Onaylı Tercüme