Turizm Çevirisi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Turizm Çevirisi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Turizm çeviri, çeviri hizmetlerinden bir tanesidir. Turizm çeviri yapmanın oldukça keyifli ve eğlenceli olduğunu ifade edebiliriz. Hem çeviri sırasında tercümanlar yaratıcılıklarını kullanabilir hem de farklı kültürler ile ilgili bilgi sahibi olunabilmektedir. Yani turizm çevirisi yapan kişiler kendilerine yeni bir tatil planı yaparken de bu bilgilerinden yararlanabilirler.

Turizm çevirisi genelde oldukça kolay gözükmektedir. Çünkü turizm çevirilerinde herhangi bir teknik metin bulunmaz. Bu doğrultuda turizm çevirisi diğer çeviri türlerine göre daha kolay ve keyiflidir. Ancak turizm çevirilerinin de kendine özel bazı zorlukları bulunmaktadır. Çeviri yapılan konu ile ilgili bilgi sahibi olunması yani kültürel değerler konusunda bilinmesi gereken bazı noktalar vardır. Tercümanların bu noktalara dikkat ederek çevirilerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Çünkü turizm sektöründe havacılık, otelcilik, tarih, spor ve yeme içme gibi birbirinden farklı pek çok konu bulunmaktadır.

Turizm Çevirisinde Spesifik Tasvirler

Turizm ile ilgili metinlerde bazı tasvirler bulunmaktadır. Tercümanlar bu tasvirlerin anlamını bozmadan hedef dile çevrilmelidir. Bu nedenle tasvirlerin Türkçe karşılığının bilinmesi tercümanlar için oldukça önemlidir. Bu doğrultuda söz konusu tasvirlerin kaynak dildeki karşılığının bilinmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tasvirler konusunda doğru bir çeviri yapılamaz ve metnin okuyucuları yanlış bilgilendirilmiş olur.

Görmeden Turizm Çevirisi

Görmediğiniz bir yer hakkında ana dilinizde dahi bir şeyler yazmak zorken başka bir dilde yazılanları, hayalleri ve mekanları kişilere aktarmak çok daha zordur. Özellikle muğlak bir dil ile yazılan metinlerin çevrilmesi çok daha zordur. Bu noktada çeşitli kaynaklardan yararlanmak tercümanlar için çok daha iyi olacaktır.

Kültürel Tabir Kullanımı

Turizm metinlerin de bulunan bir diğer konu ise kültürel tabirlerdir. Bu kültürel tabirlerin çeviri yapılırken oldukça titiz davranılması gerekmektedir. Bu kültürel tabirlerin ise bazen Türkçe karşılığını bulmak son derece zordur. Özellikle kültürlerin kendi dillerine göre yazılmış olan metinlerin Türkçeye çevrilirken biraz daha araştırmacı bir tavır takınılması gerekmektedir. Eğer metni Türkçeye çevirirken anlamda bozulmalar oluyorsa metnin birebir değil anlamını koruyacak şekilde çevrilmesi çok daha doğru olacaktır.

Sözlü Turizm Çevirisi

Sözlü turizm çevirisi, yazılı turizm çevirisine göre çok daha zordur. Çünkü yazılı turizm çevirisinde söz konusu kültür ile ilgili araştırma yapılabilir fakat sözlü turizm çevirisinde böyle bir durum söz konusu değildir. Bu noktada tercümanların turizm çevirisi konusunda tecrübeli olması çok daha önemlidir. Özellikle turistik gezi esnasında tercüme yapılıyorsa bölge ile ilgili daha önceden bilgi sahibi olmak tercümanın işini kolaylaştıracaktır. Örneğin, tarihi bir mekan ile ilgili bilgilerin tercümesi yapılacak ise bu mekanın tarihi ile ilgili bilgi sahibi olunması tercümanın çok daha kolay bir şekilde tercüme yapmasını sağlayacaktır. Bunun dışında çeviri yapılan restoran, otel ya da ajansın belirli bir marka imajına sahip olduğu da göz önüne alınmalı ve bu doğrultuda bir ses tonu kullanılmalıdır.

Anında Tercüme Fiyat Teklifi Alın!

Pierid Tercüme Bürosu’nun sunduğu sektörde bulunması güç kalite düzeyi Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce olmak üzere tüm Türkiye’deki bireysel ve kurumsal müşterilerimiz için geçerlidir.

İlgili Terimler:

Adana Noter Onaylı Tercüme, Adıyaman Noter Onaylı Tercüme, Afyon Noter Onaylı Tercüme, Ağrı Noter Onaylı Tercüme, Amasya Noter Onaylı Tercüme, Ankara Noter Onaylı Tercüme, Antalya Noter Onaylı Tercüme, Artvin Noter Onaylı Tercüme, Aydın Noter Onaylı Tercüme, Balıkesir Noter Onaylı Tercüme, Bilecik Noter Onaylı Tercüme, Bingöl Noter Onaylı Tercüme, Bitlis Noter Onaylı Tercüme, Bolu Noter Onaylı Tercüme, Burdur Noter Onaylı Tercüme, Bursa Noter Onaylı Tercüme, Çanakkale Noter Onaylı Tercüme, Çankırı Noter Onaylı Tercüme, Çorum Noter Onaylı Tercüme, Denizli Noter Onaylı Tercüme, Diyarbakır Noter Onaylı Tercüme, Edirne Noter Onaylı Tercüme, Elazığ Noter Onaylı Tercüme, Erzincan Noter Onaylı Tercüme, Erzurum Noter Onaylı Tercüme, Eskişehir Noter Onaylı Tercüme, Gaziantep Noter Onaylı Tercüme, Giresun Noter Onaylı Tercüme, Gümüşhane Noter Onaylı Tercüme, Hakkari Noter Onaylı Tercüme, Hatay Noter Onaylı Tercüme, Isparta Noter Onaylı Tercüme, Mersin Noter Onaylı Tercüme, İstanbul Noter Onaylı Tercüme, İzmir Noter Onaylı Tercüme, Kars Noter Onaylı Tercüme, Kastamonu Noter Onaylı Tercüme, Kayseri Noter Onaylı Tercüme, Kırklareli Noter Onaylı Tercüme, Kırşehir Noter Onaylı Tercüme, Kocaeli Noter Onaylı Tercüme, Konya Noter Onaylı Tercüme, Kütahya Noter Onaylı Tercüme, Malatya Noter Onaylı Tercüme, Manisa Noter Onaylı Tercüme, Kahramanmaraş Noter Onaylı Tercüme, Mardin Noter Onaylı Tercüme, Muğla Noter Onaylı Tercüme, Muş Noter Onaylı Tercüme, Nevşehir Noter Onaylı Tercüme, Niğde Noter Onaylı Tercüme, Ordu Noter Onaylı Tercüme, Rize Noter Onaylı Tercüme, Sakarya Noter Onaylı Tercüme, Samsun Noter Onaylı Tercüme, Siirt Noter Onaylı Tercüme, Sinop Noter Onaylı Tercüme, Sivas Noter Onaylı Tercüme, Tekirdağ Noter Onaylı Tercüme, Tokat Noter Onaylı Tercüme, Trabzon Noter Onaylı Tercüme, Tunceli Noter Onaylı Tercüme, Şanlıurfa Noter Onaylı Tercüme, Uşak Noter Onaylı Tercüme, Van Noter Onaylı Tercüme, Yozgat Noter Onaylı Tercüme, Zonguldak Noter Onaylı Tercüme, Aksaray Noter Onaylı Tercüme, Bayburt Noter Onaylı Tercüme, Karaman Noter Onaylı Tercüme, Kırıkkale Noter Onaylı Tercüme, Batman Noter Onaylı Tercüme, Şırnak Noter Onaylı Tercüme, Bartın Noter Onaylı Tercüme, Ardahan Noter Onaylı Tercüme, Iğdır Noter Onaylı Tercüme, Yalova Noter Onaylı Tercüme, Karabük Noter Onaylı Tercüme, Kilis Noter Onaylı Tercüme, Osmaniye Noter Onaylı Tercüme, Düzce Noter Onaylı Tercüme