Yazılı Tercümenin Püf Noktaları

Yazılı Tercümenin Püf Noktaları

Yazılı tercüme; insanların genellikle resmi başvuruları sırasında ihtiyaç duydukları çeviri hizmeti olarak bilinir. Söz konusu hizmet çeşitli isimler altında yapılsa da aslında yazılı yapılan çevirinin hemen her türünde izlenen yol birbirine oldukça benzeşir.

Küreselleşme yıllardır insanlığı etkisi altına alan bir kavram olarak kabul edilse de etki altına alma konusu pek çok insan tarafından tam anlamıyla kavranamamıştır. Küreselleşmenin etkilerini iyi anlayabilmenin en basit yolu yazılı çeviri hizmetlerinin yaygınlaşmasını incelemek doğru olacaktır. Ulus devlet vatandaşı olmaktan ziyade dünya vatandaşı olmaya başlayan insan devletler arasında dolaşmakta ve hatta çeşitli nedenlerle bir başka ülkeye yerleşmektedir.

İnsanların tanımadıkları coğrafyalarda yaşamaya başlaması hem yazılı tercümeyi tetiklemiş hem de yazılı tercüme söz konusu eylemler bütününü kolaylaştırmıştır. Karşılıklı bir etkileşim olarak kabul edilen söz konusu süreçte tercümanlık bürolarına büyük görevler düşer. Zira yazılı çevirmenlik yapılırken karşılaşılacak sorunlar müşterilerin büyük kayıplar ile karşılaşmasına neden olur. Bu anlamda titizlik ve kalite ayırt edici faktörlerin başında gelir.

Yazılı Tercümede Önemli Hususlar

Yazılı tercüme dendiğinde insanların aklına birebir çeviri işlemleri gelse de aslında yazılı çevirmenlik çok meşakkatli ve zorlu bir süreçtir. Bu anlamda çeviriyi gerçekleştirecek olan tercümanların aşağıdaki noktalara büyük önem göstermesi gerekir.

  • Çeviri yapılırken kelimelerin birebir anlamlarından ziyade cümle içinde kullanıldıkları yer ve metin bütününde ne anlamda kullanılmaya çalışıldığı anlaşılarak çeviri yapılmalıdır.
  • Terim ve teknik ifadeler içeren metinlerde çeviri işlemlerine başlamadan önce söz konusu kavramlar hakkında detaylı bir araştırma yapılmalıdır.
  • Hedef dilin kültürel ve geleneksel kullanımlarına hâkim olunmalı veya bu konuda gerekli araştırmalar gerçekleştirilmelidir.
  • Proofreading adı verilen son okuma işleminin titizlik çerçevesinde yapılması ve gözden kaçan detayların incelenmesi şarttır.
  • Özden uzaklaşılmadığı ve metin kaynak dilden hedef dile doğru bir şekilde tercüme edildiği takdirde çeviri müşteriye teslim edilmelidir.

Pierid Tercüme ve Yazılı Tercüme

Yazılı ve diğer bütün çeviri işlemlerinde kaliteli ve güvenilir hizmetin yegâne adresi olan Pierid Tercüme olarak sizlere en iyi hizmeti sunmanın gururunu yaşıyoruz. Yıllardır tercüme alanında sunduğumuz hizmetler neticesinde edindiğimiz tecrübe sayesinde hizmetlerimize değer katarken daha çok sayıda müşteriye ulaşmanın da haklı sevincini yaşıyoruz. Hedef ve kaynak dilde ana dil yetkinliğindeki tercümanlarımız gerek sözlü gerekse de yazılı çeviri ile her an her dakika sizlere hizmet sunmayı bekliyor.

Bilgi güvenliği ve uygun fiyat anlayışlarını hizmet standardının temeline oturtan tercüme büromuzu tercih ederek sorunsuz hizmetin tadını çıkarabilirsiniz. Pierid Tercüme kalitesinin ortaya koyduğu yüksek müşteri memnuniyetinin bir parçası olmak ve işlemlerinizi başarıyla tamamlamak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Anında Tercüme Fiyat Teklifi Alın!

Pierid Tercüme Bürosu’nun sunduğu sektörde bulunması güç kalite düzeyi Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce olmak üzere tüm Türkiye’deki bireysel ve kurumsal müşterilerimiz için geçerlidir.

İlgili Terimler:

Adana Noter Onaylı Tercüme, Adıyaman Noter Onaylı Tercüme, Afyon Noter Onaylı Tercüme, Ağrı Noter Onaylı Tercüme, Amasya Noter Onaylı Tercüme, Ankara Noter Onaylı Tercüme, Antalya Noter Onaylı Tercüme, Artvin Noter Onaylı Tercüme, Aydın Noter Onaylı Tercüme, Balıkesir Noter Onaylı Tercüme, Bilecik Noter Onaylı Tercüme, Bingöl Noter Onaylı Tercüme, Bitlis Noter Onaylı Tercüme, Bolu Noter Onaylı Tercüme, Burdur Noter Onaylı Tercüme, Bursa Noter Onaylı Tercüme, Çanakkale Noter Onaylı Tercüme, Çankırı Noter Onaylı Tercüme, Çorum Noter Onaylı Tercüme, Denizli Noter Onaylı Tercüme, Diyarbakır Noter Onaylı Tercüme, Edirne Noter Onaylı Tercüme, Elazığ Noter Onaylı Tercüme, Erzincan Noter Onaylı Tercüme, Erzurum Noter Onaylı Tercüme, Eskişehir Noter Onaylı Tercüme, Gaziantep Noter Onaylı Tercüme, Giresun Noter Onaylı Tercüme, Gümüşhane Noter Onaylı Tercüme, Hakkari Noter Onaylı Tercüme, Hatay Noter Onaylı Tercüme, Isparta Noter Onaylı Tercüme, Mersin Noter Onaylı Tercüme, İstanbul Noter Onaylı Tercüme, İzmir Noter Onaylı Tercüme, Kars Noter Onaylı Tercüme, Kastamonu Noter Onaylı Tercüme, Kayseri Noter Onaylı Tercüme, Kırklareli Noter Onaylı Tercüme, Kırşehir Noter Onaylı Tercüme, Kocaeli Noter Onaylı Tercüme, Konya Noter Onaylı Tercüme, Kütahya Noter Onaylı Tercüme, Malatya Noter Onaylı Tercüme, Manisa Noter Onaylı Tercüme, Kahramanmaraş Noter Onaylı Tercüme, Mardin Noter Onaylı Tercüme, Muğla Noter Onaylı Tercüme, Muş Noter Onaylı Tercüme, Nevşehir Noter Onaylı Tercüme, Niğde Noter Onaylı Tercüme, Ordu Noter Onaylı Tercüme, Rize Noter Onaylı Tercüme, Sakarya Noter Onaylı Tercüme, Samsun Noter Onaylı Tercüme, Siirt Noter Onaylı Tercüme, Sinop Noter Onaylı Tercüme, Sivas Noter Onaylı Tercüme, Tekirdağ Noter Onaylı Tercüme, Tokat Noter Onaylı Tercüme, Trabzon Noter Onaylı Tercüme, Tunceli Noter Onaylı Tercüme, Şanlıurfa Noter Onaylı Tercüme, Uşak Noter Onaylı Tercüme, Van Noter Onaylı Tercüme, Yozgat Noter Onaylı Tercüme, Zonguldak Noter Onaylı Tercüme, Aksaray Noter Onaylı Tercüme, Bayburt Noter Onaylı Tercüme, Karaman Noter Onaylı Tercüme, Kırıkkale Noter Onaylı Tercüme, Batman Noter Onaylı Tercüme, Şırnak Noter Onaylı Tercüme, Bartın Noter Onaylı Tercüme, Ardahan Noter Onaylı Tercüme, Iğdır Noter Onaylı Tercüme, Yalova Noter Onaylı Tercüme, Karabük Noter Onaylı Tercüme, Kilis Noter Onaylı Tercüme, Osmaniye Noter Onaylı Tercüme, Düzce Noter Onaylı Tercüme