Çeviri Yapmanın Altın Kuralları

Çeviri Yapmanın Altın Kuralları

Çeviri, kaynak dilde yazılan metinlerin ve kurulan cümlelerin kaynak dile tercüme edilmesidir. Günümüzde toplumların küreselleşmesi ve birbirleriyle devamlı iletişim halinde olma istekleri çevrinin gelmesine ve yoğun bir şekilde talep görmesine neden olmaktadır. Ancak çeviri yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kritik noktalar bulunmaktadır. Peki, bu noktalar nelerdir? Gelin hep beraber inceleyelim…

Metnin Orijinalini Dikkatlice Okuyun

İyi bir tercüman öncelikle tercüme edilecek metnin orijinalini dikkatli bir şekilde okumalıdır. Hatta metni birkaç kere okuyarak meydana gelecek hataları önleyebilir. Anlamını bilmediği kelimeleri bu okumalar esnasında not alabilir ve çeviri esnasında bölünmeden çeviri işlemi gerçekleştirilmiş olur. Metnin orijinalini okumak metin hakkın bilgi sahibi olmanızı da sağlayacaktır.

Not Almayı İhmal Etmeyin

Bir önceki maddede de belirtildiği gibi metni okurken notlar almalı ve bu notları çeviri esnasında dikkate almalısınız. Böylelikle çeviri sırasında zamandan tasarruf elde edilmiş olur.

Uzmanlık Alanının Dışına Çıkmayın

Her tercümanın bir uzmanlık alanı vardır. Örneğin edebi çeviri konusunda kendini geliştiren ve bu alanda uzmanlaşan bir tercüman tıbbi metin tercümesi esnasında sıkıntılar yaşayabilir. Bu durumu önlemek adına uzmanlaştığınız alanın çok dışına çıkmadan kaliteli içerikler üretmeye dikkat edin.

Farklı Kaynaklardan Yararlanın

Farklı kaynaklar, farklı fikirler elde etmenize yardımcı olur. Çeviri esnasında kullanacağınız farklı kaynaklar metinlerde kullanılan cümlelerden farklı anlamlar çıkartabilmenize yardımcı olur.

Çeviri Yaptığınız Metnin Alanı ile ilgili Bilgi Edinin

Çeviri metnin tıbbi ya da akademik bir metin olması bu alanlarda bilgi eksikliği yaşamanıza neden olabilir. Ancak metin hakkında biraz araştırma yaparak bu alan hakkında bilgi sahibi olabilir ve çevirinizi çok daha iyi bir şekilde yapabilirsiniz.

Müşteri Taleplerine Uyun

Çeviri metnini teslim alırken müşterinizden beklentilerini ve isteklerini detaylı bir şekilde dinleyin. Bu doğrultuda müşteri taleplerine uygun olacak şekilde hazırlamalısınız.

Çeviri Bittikten Sonra Kontrol Edin

Çeviri işlemleri bittikten sonra hem orijinal metni hem de çeviri metnini dikkatli bir şekilde inceleyin. Aldığınız notları ve müşteri taleplerini kontrol edin. Kusursuz olduğuna inandığınız metinleri müşterilerinize teslim edebilirsiniz.

Anında Tercüme Fiyat Teklifi Alın!

Pierid Tercüme Bürosu’nun sunduğu sektörde bulunması güç kalite düzeyi Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce olmak üzere tüm Türkiye’deki bireysel ve kurumsal müşterilerimiz için geçerlidir.

İlgili Terimler:

Adana Noter Onaylı Tercüme, Adıyaman Noter Onaylı Tercüme, Afyon Noter Onaylı Tercüme, Ağrı Noter Onaylı Tercüme, Amasya Noter Onaylı Tercüme, Ankara Noter Onaylı Tercüme, Antalya Noter Onaylı Tercüme, Artvin Noter Onaylı Tercüme, Aydın Noter Onaylı Tercüme, Balıkesir Noter Onaylı Tercüme, Bilecik Noter Onaylı Tercüme, Bingöl Noter Onaylı Tercüme, Bitlis Noter Onaylı Tercüme, Bolu Noter Onaylı Tercüme, Burdur Noter Onaylı Tercüme, Bursa Noter Onaylı Tercüme, Çanakkale Noter Onaylı Tercüme, Çankırı Noter Onaylı Tercüme, Çorum Noter Onaylı Tercüme, Denizli Noter Onaylı Tercüme, Diyarbakır Noter Onaylı Tercüme, Edirne Noter Onaylı Tercüme, Elazığ Noter Onaylı Tercüme, Erzincan Noter Onaylı Tercüme, Erzurum Noter Onaylı Tercüme, Eskişehir Noter Onaylı Tercüme, Gaziantep Noter Onaylı Tercüme, Giresun Noter Onaylı Tercüme, Gümüşhane Noter Onaylı Tercüme, Hakkari Noter Onaylı Tercüme, Hatay Noter Onaylı Tercüme, Isparta Noter Onaylı Tercüme, Mersin Noter Onaylı Tercüme, İstanbul Noter Onaylı Tercüme, İzmir Noter Onaylı Tercüme, Kars Noter Onaylı Tercüme, Kastamonu Noter Onaylı Tercüme, Kayseri Noter Onaylı Tercüme, Kırklareli Noter Onaylı Tercüme, Kırşehir Noter Onaylı Tercüme, Kocaeli Noter Onaylı Tercüme, Konya Noter Onaylı Tercüme, Kütahya Noter Onaylı Tercüme, Malatya Noter Onaylı Tercüme, Manisa Noter Onaylı Tercüme, Kahramanmaraş Noter Onaylı Tercüme, Mardin Noter Onaylı Tercüme, Muğla Noter Onaylı Tercüme, Muş Noter Onaylı Tercüme, Nevşehir Noter Onaylı Tercüme, Niğde Noter Onaylı Tercüme, Ordu Noter Onaylı Tercüme, Rize Noter Onaylı Tercüme, Sakarya Noter Onaylı Tercüme, Samsun Noter Onaylı Tercüme, Siirt Noter Onaylı Tercüme, Sinop Noter Onaylı Tercüme, Sivas Noter Onaylı Tercüme, Tekirdağ Noter Onaylı Tercüme, Tokat Noter Onaylı Tercüme, Trabzon Noter Onaylı Tercüme, Tunceli Noter Onaylı Tercüme, Şanlıurfa Noter Onaylı Tercüme, Uşak Noter Onaylı Tercüme, Van Noter Onaylı Tercüme, Yozgat Noter Onaylı Tercüme, Zonguldak Noter Onaylı Tercüme, Aksaray Noter Onaylı Tercüme, Bayburt Noter Onaylı Tercüme, Karaman Noter Onaylı Tercüme, Kırıkkale Noter Onaylı Tercüme, Batman Noter Onaylı Tercüme, Şırnak Noter Onaylı Tercüme, Bartın Noter Onaylı Tercüme, Ardahan Noter Onaylı Tercüme, Iğdır Noter Onaylı Tercüme, Yalova Noter Onaylı Tercüme, Karabük Noter Onaylı Tercüme, Kilis Noter Onaylı Tercüme, Osmaniye Noter Onaylı Tercüme, Düzce Noter Onaylı Tercüme