Medikal Çeviri Nedir?

Medikal Çeviri Nedir?

Medikal çeviri, adından da anlaşıldığı gibi medikal yani tıbbi metinlerin çevirisi için kullanılan bir kavramdır. Medikal ve tıp ise insan sağlığı ile ilgili olan bilim dalı şeklinde açıklanabilmektedir. Medikal çeviri, günümüzde en sık tercih edilen çeviri türleri arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda tercüme büroları medikal çeviri alanında çeşitli hizmetler vererek müşterilerini memnun etmeye çalışmaktadır.

Günümüzde ilaç firmaları, hastaneler ya da çeşitli medikal firmaları pek çok belgenin farklı dillere çevrilmesi için medikal çeviri yöntemini tercih etmektedir. Medikal çeviri, teknik bir konu olduğu için çevirisi yapılacak olan metnin dikkatli bir şekilde okunması ve teknik detayların dışına çıkılmaması gerekmektedir. Bu nedenle medikal ve tıbbi çevirinin çok önemli bir çeviri türü olduğunu ve tecrübe gerektirdiğini rahatlıkla ifade edebilmek mümkündür. Bu doğrultuda medikal çeviri hizmeti veren tercüme bürolarının da kaliteli ve profesyonel hizmetler vermesi gerektiğini ifade edebilmek mümkündür. Peki, medikal çeviri hizmetinin kapsamı nedir? Medikal çeviri adı altında hangi belgelerin çevirisi gerçekleştirilmektedir? Gelin hep beraber inceleyelim.

Medikal Çeviri Kapsamı

Medikal çeviri kapsamında aşağıdaki belgelerin çevirisi gerçekleştirilmektedir.

 • Medikal belgelerin, raporlarında ve araştırmaların çevirileri (ilaçlar, tedavi yöntemleri, hastalıkların hakkında)
 • Söz konusu metinler arasında kadın doğum, çocuk sağlığı medikal, dahiliye, ortopedi, anestezi, hasta föyleri, toksikoloji, biyoistatistik, endoskopi, farmakoloji, klinik raporlar, endokrinoloji, reçete, kalp hastalıkları, göğüs hastalıkları, cerrahi, kardiyoloji, göz hastalıkları, mikrobiyoloji, travmatoloji, ortopedi, pataloji, medikal bilim ve prospektüs gibi belgeler ile ilgili rapor, araştırma ve makale gibi çevirileri bulunmaktadır.
 • Medikal gereç ve araçların patent çevirileri, diş hekimliği medikal bilim dalları ile ilgili rapor, doktor raporları ve bu konular ile ilgili uzmanlık çevirileri.
 • Hasta bilgileri, uzman raporları, klinik deneyler, biyokimyasal araştırmaların tercümeleri.
 • Eczacılık ve tıp alanındaki araştırma, tez, makaleler, ilaç tescil belgeleri, tıbbi ürün lisansları, patentlerin çevirisi, tıp ve eczacılık kuruşlarının tanıtım broşürleri, metinleri ve tercümeleri.
 • Bitkisel ve organik ürünlerin tanıtım broşürleri, eczacılık ve tıp sektörleri ile ilgili yayınların ve dergilerin çevirileri medikal çeviri kapsamında tercüme edilen belgeleri arasında yer almaktadır.

Medikal Tercümanda Bulunması Gereken Özellikler

Medikal tercümanlarda bulunması gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özellikleri aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür.

 • Medikal çevirmenin kelime haznesinde mutlaka sağlık alanı ile ilgili kelime ve terimlerin bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde bir terim yerine farklı bir sözcük kullanılabilmektedir.
 • Medikal tercümanın medikal alanında uzmanlığı ve tecrübesi bulunmalıdır.
 • Medikal tercümanın tıbbi kavramlara hakim olması gerekmektedir.
 • Medikal tercümanın anlam belirginsizliklerini de ortadan kaldırması gerekmektedir.
 • Medikal tercümanın, medikal çeviriler yaparken edilgen yapı kullanması gerekmektedir.
 • Medikal çevirilerin kendine özgü teknik ve biçimi bulunmaktadır. Bu doğrultuda medikal tercümanın bu teknik ve biçime hakim olması gerekmektedir.

Anında Tercüme Fiyat Teklifi Alın!

Pierid Tercüme Bürosu’nun sunduğu sektörde bulunması güç kalite düzeyi Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce olmak üzere tüm Türkiye’deki bireysel ve kurumsal müşterilerimiz için geçerlidir.

İlgili Terimler:

Adana Noter Onaylı Tercüme, Adıyaman Noter Onaylı Tercüme, Afyon Noter Onaylı Tercüme, Ağrı Noter Onaylı Tercüme, Amasya Noter Onaylı Tercüme, Ankara Noter Onaylı Tercüme, Antalya Noter Onaylı Tercüme, Artvin Noter Onaylı Tercüme, Aydın Noter Onaylı Tercüme, Balıkesir Noter Onaylı Tercüme, Bilecik Noter Onaylı Tercüme, Bingöl Noter Onaylı Tercüme, Bitlis Noter Onaylı Tercüme, Bolu Noter Onaylı Tercüme, Burdur Noter Onaylı Tercüme, Bursa Noter Onaylı Tercüme, Çanakkale Noter Onaylı Tercüme, Çankırı Noter Onaylı Tercüme, Çorum Noter Onaylı Tercüme, Denizli Noter Onaylı Tercüme, Diyarbakır Noter Onaylı Tercüme, Edirne Noter Onaylı Tercüme, Elazığ Noter Onaylı Tercüme, Erzincan Noter Onaylı Tercüme, Erzurum Noter Onaylı Tercüme, Eskişehir Noter Onaylı Tercüme, Gaziantep Noter Onaylı Tercüme, Giresun Noter Onaylı Tercüme, Gümüşhane Noter Onaylı Tercüme, Hakkari Noter Onaylı Tercüme, Hatay Noter Onaylı Tercüme, Isparta Noter Onaylı Tercüme, Mersin Noter Onaylı Tercüme, İstanbul Noter Onaylı Tercüme, İzmir Noter Onaylı Tercüme, Kars Noter Onaylı Tercüme, Kastamonu Noter Onaylı Tercüme, Kayseri Noter Onaylı Tercüme, Kırklareli Noter Onaylı Tercüme, Kırşehir Noter Onaylı Tercüme, Kocaeli Noter Onaylı Tercüme, Konya Noter Onaylı Tercüme, Kütahya Noter Onaylı Tercüme, Malatya Noter Onaylı Tercüme, Manisa Noter Onaylı Tercüme, Kahramanmaraş Noter Onaylı Tercüme, Mardin Noter Onaylı Tercüme, Muğla Noter Onaylı Tercüme, Muş Noter Onaylı Tercüme, Nevşehir Noter Onaylı Tercüme, Niğde Noter Onaylı Tercüme, Ordu Noter Onaylı Tercüme, Rize Noter Onaylı Tercüme, Sakarya Noter Onaylı Tercüme, Samsun Noter Onaylı Tercüme, Siirt Noter Onaylı Tercüme, Sinop Noter Onaylı Tercüme, Sivas Noter Onaylı Tercüme, Tekirdağ Noter Onaylı Tercüme, Tokat Noter Onaylı Tercüme, Trabzon Noter Onaylı Tercüme, Tunceli Noter Onaylı Tercüme, Şanlıurfa Noter Onaylı Tercüme, Uşak Noter Onaylı Tercüme, Van Noter Onaylı Tercüme, Yozgat Noter Onaylı Tercüme, Zonguldak Noter Onaylı Tercüme, Aksaray Noter Onaylı Tercüme, Bayburt Noter Onaylı Tercüme, Karaman Noter Onaylı Tercüme, Kırıkkale Noter Onaylı Tercüme, Batman Noter Onaylı Tercüme, Şırnak Noter Onaylı Tercüme, Bartın Noter Onaylı Tercüme, Ardahan Noter Onaylı Tercüme, Iğdır Noter Onaylı Tercüme, Yalova Noter Onaylı Tercüme, Karabük Noter Onaylı Tercüme, Kilis Noter Onaylı Tercüme, Osmaniye Noter Onaylı Tercüme, Düzce Noter Onaylı Tercüme